انواع سازه های بتنی

انواع سازه های بتنی

در این مقاله مختصر می خواهیم انواع سازه های بتنی را از لحاظ ساختار و قابلیت اجرایی مورد بررسی قرار دهیم.

انواع سازه های بتنی:

  • ساختمان های اسکلت بتنی
  • دیوارهای بتنی
  • منبع آب بتنی
  • پل های بتنی
  • سد های بتنی
  • کانال های بتنی

در اینجا به شرح موارد گفته شده به صورت خلاصه می پردازیم.

ساختمان های اسکلت بتنی:

اجزای تشکیل دهنده یه ساختمان اسکلت بتنی عبارت است از فونداسیون ،ستون ها ، دیوارهای برشی و سقف

فونداسیون اولین مرحله اجرای یا ساختمان بتنی می باشد بعد از مرحله خاک برداری و تراز کردن زمین بتن مگر ریخته می شود.بعد از اجرای بتن مگر نوبت به اجرای فونداسیون می رسد فونداسیون با بستن میلگردها شروع و بعد از ریشه گذاری ستون ها و بستن قالب ها بتن ریزی فونداسیون انجام می گیرد .فونداسیون مهمترین قسمت اسکلت بتنی می باشد زیرا تمامی بار مرده ساختمان توسط ستون ها به فونداسیون منتقل پیدا می کند.بعد از اتمام بتن ریزی فونداسیون میلگرد ستون ها بسته می شود و بعد از تایید ناظر پروژه عمل قالب بندی و بتن ریزی صورت می پذیرد.سقف های بتنی انواع مختلفی دارند از جمله سقف های تیرچه بلوک و سقف های دال بتنی.سقف های دال بتنی نیز خود به چند بخش تقسیم می شوند.از جمله سقف های یوبوت،سقف های پیش تنیده ،سقف های کوبیاکس

نمونه ساختمان اسکلت بتنی

انواع سازه های بتنی

دیوار های بتنی:

دیوارهای بتنی به دو قسمت تقسیم می شوند :

  • دیوار برشی
  • دیوارحایل

از دیوار های برشی در ساختمان های اسکلت بتنی و اسکلت فلزی برای مقاومت بیشتر در برابر زلزله استفاده می گردد.

دیوار های حایل برای جلوگیری از ریزش خاک یا زمین استفاده می شوند . در ساختمان هایی که طبقات منفی (زیرزمین )زیادی دارند و احتمال ریزش هست و همچنین در بغل جاده ای کوهستانی از دیوار حایل برای جلوگیری از ریزش استفاده می کنند.

عکس نمونه دیوار برشی اجرا شده در ساختمان اسکلت بتنی

انواع سازه های بتنی

منبع آب بتنی:

یکی دیگر از انواع سازه های بتنی منبع آب بتنی هست.از منبع آب ها برای نگهداری آب استفاده می شود برای همین دیوار هایی که برای منبع آب ساخته می شود باید آب بند باشد. برای آب بند کردن دیوار های بتنی در منبع آب یا هر جایی که بخواهیم دیوار آب بند بسازیم از میان بولت آب بند استفاده می کنند.

پل های بتنی:

پل برای جاده ها احداث می شود از انواع پل ها می توان به رو گذر و زیر گذر ها در جاده اشاره کرددر بزرگ راه ها و جاده ها پل های بتنی روبروی رودخانه ها احداث می گرددتا هنگام بارش باران و آب گرفتگی آسیبی به ماشین ها و سرنشینان وارد نگردد.

کانال ها و سد ها از دیگر انواع سازه های بتنی هستند که دراین بخش نیازی به توضیح بیشتر نیست در آینده ای نزدیک مقاله ای برای هر کدام از آنها در سایت قرار خواهد گرفت.انواع سازه های بتنی


ایمن سازان ماهر مجری سازه های بتنی ،اجرای کلیه سازه های بتنی،قالب بندی ،آرماتوربندی،اجرای سقف های تیرچه بلوک،اجرای سقف های دال بتنی،اجرای سقف کوبیاکس،اجرای سقف یوبوت،اجرای سقف های پیش تنیده،اجرای پل های بتنی،اجرای استخرهای بتنی ،اجرای فونداسیون ،صفحه گذاری ستون های اسکلت فلزی و….

انواع سازه های بتنی

برای تماس با ایمن سازان ماهر از شماره های پایین صفحه استفاده نمایید.

ایمن سازان ماهر مجری انواع سازه های بتنی

برای بازدید از صفحه اصلی سایت بر روی سازه بتنی کلیک کنید.

انواع سازه های بتنی

2+
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *